top of page

Civilna Zaštita Novo Sarajevo: Problemi sa Transparentnošću i Javnim Nabavkama (Dio 2.)

Nastavljam analizu općinskog budžet namjenjenog za potrebe jedne službe - Civilna Zaštita Novo Sarajevo za 2024. godinu, kako bi nam se pružio uvid u alokaciju sredstava i troškova vezanih za prirodne i druge nesreće. Fokus će biti na programima izdataka, njihovim specifičnostima, te pitanjima i nedoumicama koja se javljaju u vezi s pojedinim stavkama.



Nedostatak transparentnosti prilikom trošenja novca - Civilna Zaštita Novo Sarajevo


Jedan od najčešćih problema u oblasti civilne zaštite u kompletnoj Bosni i Hercegovini je nedostatak transparentnosti. To se očituje u raznim oblicima.


Objavljena informacija o stanju sklonista na Malti od dobrovoljnog drustva Novo Sarajevo

Civilna Zaštita Novo Sarajevo - Neobjavljivanje informacija o stanju i opremljenosti skloništa na prostoru Općine Novo Sarajevo


Kao što je već navedeno u analizi stavke 613700, Služba kojoj je u fokusu Civilna Zaštita Novo Sarajevoje uskratila pružiti informacije o broju, kapacitetu, stanju i opremljenosti skloništa. Ovo je direktno kršenje Prava na slobodan pristup informacijama (Zakon o slobodnom pristupu informacijama BiH).


Ovaj zakon garantuje svakom građaninu pravo na pristup informacijama koje su pod kontrolom javnih organa, uključujući i Općinu Novo Sarajevo i njene službe, kao što je Služba za civilnu zaštitu. Skloništa predstavljaju vitalne resurse za zaštitu građana u slučaju prirodnih i drugih nesreća. Znati njihov broj, kapacitet, stanje i opremljenost je ključno za procjenu spremnosti općine da reagira na krizne situacije i zaštiti svoje građane.


Uskraćivanje ovih informacija od građana ima brojne negative posljedice:

  • Smanjuje transparentnost rada javnih organa: Odbijanje pružanja informacija izaziva sumnje i otežava građanima da nadgledaju rad vlasti.

  • Podstiče špekulacije i dezinformacije: U odsustvu službenih podataka, špekulacije i neprovjerene informacije se lako šire, stvarajući paniku i otežavajući efikasan odgovor na krize.

  • Ugrožava sigurnost građana: Bez jasnog pregleda kapaciteta i stanja skloništa, građani ne mogu znati jesu li oni bezbedni i efikasni u slučaju nesreće, što ugrožava njihovu sigurnost.


Zato ću iznijeti sljedeće zahtjeve:

  • Općina Novo Sarajevo i Civilna Zaštita Novo Sarajevo trebaju odmah objaviti detaljne informacije o broju, kapacitetu, stanju i opremljenosti skloništa.

  • Relevantne institucije trebaju sprovesti istragu i utvrditi odgovornost za ovo kršenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

  • Općina Novo Sarajevo i Služba za civilnu zaštitu trebaju usvojiti transparentnije politike pristupa informacijama kako bi se spriječili slični slučajevi u budućnosti.


Sigurnost građana je na prvom mjestu. Transparentnost i dostupnost informacija o resursima za spas u kriznim situacijama je osnovna pretpostavka za izgradnju sigurnije i spremnije općine.



Jedna od obuka Civilne zastite Novo Sarajevo iz 2023.

Neobjavljivanje planova obuke

Služba za civilnu zaštitu Općine Novo Sarajevo nije objavila plan obuke za 2024. godinu. Ovo otežava građanima i zainteresiranim stranama da prate aktivnosti u oblasti civilne zaštite.


Nedostatak transparentnosti:

  • Građani imaju pravo da budu informirani o aktivnostima i planiranju v oblasti civilne zaštite, koja ima direkten uticaj na njihovu sigurnost.

  • Ne objavljivanje plana obuke otežava javnu kontrolu i nadzor nad radom Službe.


Otežana priprema građana:

  • Građani i društvene organizacije trebaju biti svjesni o planiranim oblicima obuke da bi se mogli aktivno uključiti i doprinijeti podizanju spremnosti za reagiranje na krizne situacije.


Šta se mora uraditi:

  • Služba za civilnu zaštitu Novo Sarajevo mora odmah objaviti plan obuke za 2024. godinu. Plan treba biti dostupan javnosti na web lokaciji Općine i drugim vidljivim mjestima.

  • Treba razjasniti razloge za neobjavljivanje plana do sada. Ako postoje opravdana tehnička ili organizacijska ograničenja, moraju biti jasno i transparentno predstavljena.


Nepreciziranje vrsta opreme i sredstava Civiline Zaštite

Stavka 613700 predviđa izdvajanje 22.000 KM za održavanje opreme i sredstava civilne zaštite. Međutim, u budžetu nije precizirano o kakvoj se opremi i sredstvima radi. To otežava procjenu opravdanosti ovih izdvajanja.


Općina ima obavezu da građanima i vijećnicima pruži jasne i detaljne informacije o načinu trošenja budžetskih sredstava. Nepreciziran opis opreme i sredstava čini ovu stavku netransparentnom i otežava građanima procjenu kako se koriste njihov porez i druge naknade.


Bez definisanja vrsta opreme i sredstava za koje se izdvaja 22.000 KM, nemoguće je procijeniti da li je ova suma adekvatna, prekomjerna ili nedovoljna. Ovo izaziva sumnje u efikasnost upotrebe sredstava i potencijalno predstavlja gubljenje budžeta.


Nejasan zapis u budžetu otežava građanima i civilnim udrugama da efikasno nadgledaju i kontrolišu izdvajanje i korištenje sredstava za civilnu zaštitu.


Nepreciziranje uopšte otvara prostor za potencijalnu zloupotrebu sredstava i korupciju, jer u odsustvu jasnih informacija lakše je sakriti nepravilnosti u nabavkama i održavanju opreme.


Služba treba do dana usvajanja budžeta precizirati stavku 613700, navodeći detaljan popis opreme i sredstava civilne zaštite čije se održavanje finansira s ovih 22.000 KM.
Treba objasniti kriterije i metodologiju određivanja potrebne iznosa za održavanje.
Ove informacije treba javno objaviti na dostupnom mjestu, poput zvanične web stranice Općine ili oglasne ploče.


Vozilo dobrovoljnog vatrogasnog drustva Novo Sarajevo

Neefikasna alokacija sredstava civilne zaštite Novo Sarajevo


Još jedan problem u oblasti civilne zaštite je neefikasna alokacija sredstava. To se očituje u sljedećim oblicima:


Izdvajanje 50.000 KM za "Prevencija - posebna namjena po odluci štaba CZ" bez detaljnog opisa mjere ili rezultata.

Ova stavka predstavlja gubljenje budžetskih sredstava jer nije jasno na koje se mjere odnosi i kako će se mjeriti njihova učinkovitost.


Nedovoljno sredstava za uklanjanje objekata opasnih po život građana.

Stavka 613900 predviđa izdvajanje 15.000 KM za uklanjanje objekata opasnih po život građana. Međutim, to je nedovoljno za uklanjanje svih takvih objekata na području općine.


Plaćanje vanjskih izvođača za izradu planske dokumentacije umjesto korištenja stručnog osoblja u Službi.

Stavka 613700 predviđa izdvajanje 30.000 KM za izradu planske dokumentacije. Međutim, umjesto korištenja stručnog osoblja u Službi, ova sredstva se izdvajaju vanjskim izvođačima. To je neefikasno korištenje sredstava jer stručni kadar u Službi već ima potrebna znanja i vještine za izradu planske dokumentacije.


Konflikti interesa i nepravilnosti u procedurama u oblasti Civilne zaštite u Bosni i Hercegovini

U oblasti civilne zaštite u BiH se javljaju i slučajevi sukoba interesa i nepravilnosti u procedurama.


To se očituje u sljedećim oblicima:

  • Povezanost službenika Službe za civilnu zaštitu sa firmama koje dobijaju ugovore bez transparentnog konkursa. Ovo je sukob interesa i potencijalna zloupotreba položaja.

  • Nedovoljna obučenost i opremljenost jedinica CZ. Nedovoljna obučenost i opremljenost jedinica civilne zaštite je još jedan ozbiljan problem u BiH. To se očituje u sljedećim oblicima:

  • Nejasnoća oko obuke jedinica CZ i opreme koju koriste. Ovo izaziva zabrinutost oko njihove spremnosti za reagiranje na krizu.


Prva stavka koja privlači pažnju je izdatak od 22.000,00 KM namijenjen gorivu za vatrogasna vozila i vježbe. Međutim, nedostaje preciznost u odnosu na broj vatrogasnih vozila i vozila Civilne Zaštite (CZ) kojima je gorivo namijenjeno. Ovakva nejasnoća može otežati evaluaciju stvarnih potreba.


Dodatnih 7.000,00 KM izdvojeno je za nabavku goriva za vozila CZ, dok su 5.000,00 KM predviđeni za registraciju vozila civilne zaštite. Ponovno se postavlja pitanje o broju vozila i raznolikosti opreme koje ovi izdaci pokrivaju.


Zaključak

Budžet za civilnu zaštitu Općine Novo Sarajevo izaziva niz pitanja u vezi s transparentnošću, preciznošću i upravljanjem sredstvima. Navedeni izdaci pružaju samo dio slike, dok mnoga pitanja ostaju neodgovorena. Transparentnost i odgovornost u upravljanju ovim sredstvima ključni su za izgradnju povjerenja građana i učinkovito suočavanje s izazovima prirodnih i drugih nesreća.

bottom of page