NESTANAK INDUSTRIJSKIH GIGANATA U SARAJEVU
- Arslan Dučić
- Sep 2, 2024
- 4 min read
Sjećanje na Zaboravljene Gigante
Kao vijećnik Općine Novo Sarajevo, osjećam duboku odgovornost da govorim o temi zatvorenih firmi koje su nekada bile srce industrije u Sarajevu. Firme poput Zora Sarabon, Pretis, Unis, Famos, TAS i Šipad nisu samo bile ekonomijski giganti; one su bile simboli prosperiteta, inovacije i napretka. Danas, te firme više ne postoje, a Sarajevo je izgubilo ključne segmente svoje industrijske baštine. Ovaj članak nije samo retrospektiva propasti, već i poziv na razumijevanje i akciju kako bismo spriječili slične sudbine u budućnosti.

Zora Sarabon: Majstorstvo koje je iščezlo
Zora Sarabon bila je jedna od najvažnijih metaloprerađivačkih firmi u Sarajevu, poznata po visokoj preciznosti i kvalitetu svojih proizvoda. Ova firma, koja je imala dugu tradiciju, bila je simbol inženjerske stručnosti i vještine. Njeni proizvodi su se izvozili širom svijeta, a firma je zapošljavala stotine radnika koji su svoje vještine prenosili s generacije na generaciju.
Međutim, tranzicija ka tržišnoj ekonomiji nakon rata donijela je brojne izazove koje Zora Sarabon nije uspjela prevazići. Neuspješna privatizacija, nedostatak investicija i slabo vođenje doveli su do njenog zatvaranja. Danas, ruševine ove firme stoje kao nijemi svjedoci vremena kada je Sarajevo bilo industrijska snaga. Kao vijećnik, smatram da je ključno sačuvati sjećanje na Zora Sarabon i istražiti mogućnosti revitalizacije sličnih industrija u našem gradu.
Unis: Tehnološki Pionir koji je Nestao
INDUSTRIJSKI GIGANTI U SARAJEVU
Unis je bio jedan od pionira u elektronskoj industriji u bivšoj Jugoslaviji. Njegovi proizvodi, uključujući televizore, radare i kompjuterske komponente, bili su prisutni u domovima i kompanijama širom zemlje i inostranstva. Unis je zapošljavao hiljade inženjera, tehničara i radnika koji su radili na inovacijama koje su činile Jugoslaviju tehnološki naprednom zemljom.
Ipak, tranzicija ka tržišnoj ekonomiji nije bila blaga prema Unisu. Gubitak tržišta, konkurencija iz inostranstva i neuspješna privatizacija doveli su do propasti ovog giganta. Sarajevo je izgubilo jednu od svojih ključnih industrija, a stotine radnika su ostale bez posla. Kao vijećnik, smatram da je neophodno pokrenuti inicijative koje će podržati razvoj novih tehnologija i omogućiti ponovno otvaranje sličnih firmi u našem gradu.
Famos: Gubitak Industrijskog Motora Sarajeva

Famos je bio jedan od najvažnijih proizvođača motora i mašina u bivšoj Jugoslaviji. Njegovi proizvodi su bili ključni za različite industrijske sektore, uključujući automobilski, poljoprivredni i građevinski sektor. Famos je bio simbol industrijske snage Sarajeva, a njegovi radnici su bili ponosni na kvalitet i inovativnost svojih proizvoda.
Kao i mnoge druge firme, Famos nije uspio preživjeti ekonomske i političke promjene koje su uslijedile nakon rata. Nedostatak investicija, loše vođenje i neuspješna privatizacija doveli su do zatvaranja firme. Sarajevo je izgubilo jedan od svojih ključnih industrijskih stubova, a mnogi radnici su ostali bez posla. Kao vijećnik, zalažem se za obnovu industrijskih kapaciteta Sarajeva i stvaranje uvjeta koji će omogućiti razvoj novih firmi koje će moći naslijediti Famos.
TAS: Automobilski San koji se Pretvorio u Noćnu Moru
TAS, ili Tvornica Automobila Sarajevo, bila je poznata po proizvodnji automobila u saradnji s njemačkim Volkswagenom. Ova firma je bila jedan od najvećih proizvođača automobila u bivšoj Jugoslaviji, a njeni proizvodi su bili prisutni na tržištima širom Evrope. TAS je bio ponos Sarajeva, a radnici su bili posvećeni proizvodnji automobila koji su bili prepoznatljivi po kvalitetu i pouzdanosti.
Nažalost, raspad Jugoslavije i rat su donijeli kraj ovoj uspješnoj priči. Pokušaji oživljavanja proizvodnje nakon rata nisu uspjeli, a TAS je postao još jedna u nizu firmi koje su nestale s industrijske mape Sarajeva. Danas, mnogi se sjećaju TAS-a s nostalgijom, ali i tugom zbog propuštenih prilika. Kao vijećnik, vjerujem da je važno analizirati razloge propasti TAS-a i raditi na stvaranju uvjeta koji će omogućiti razvoj automobilske industrije u Sarajevu.
Šipad: Drvni Gigant koji je Ostavio Prazninu
Šipad je bio jedan od najvećih drvoprerađivačkih giganta u bivšoj Jugoslaviji. Ova firma je bila ključni igrač u drvnoj industriji, sa širokim spektrom proizvoda koji su uključivali namještaj, građevinski materijal i druge drvne proizvode. Šipad je zapošljavao hiljade radnika i bio je jedan od najvažnijih ekonomskih subjekata u Sarajevu.
Međutim, tranzicija ka tržišnoj ekonomiji i neuspješna privatizacija doveli su do gašenja ove firme. Sarajevo je izgubilo ključnog igrača u drvnoj industriji, a mnogi radnici su ostali bez posla. Kao vijećnik, smatram da je ključno raditi na obnovi drvne industrije u Sarajevu i stvaranju uvjeta koji će omogućiti ponovno otvaranje sličnih firmi.
Uzroci Propasti: Političke i Ekonomske Promjene
Propast ovih firmi nije se desila preko noći. Postoji niz uzroka koji su doveli do njihovog zatvaranja, uključujući rat, tranziciju ka tržišnoj ekonomiji, neuspješnu privatizaciju i loše vođenje. Rat u Bosni i Hercegovini je imao devastirajući utjecaj na industriju, uništivši infrastrukturu i prekinuvši trgovačke veze. Tranzicija ka tržišnoj ekonomiji donijela je nove izazove, uključujući konkurenciju iz inostranstva i promjene u potrošačkim navikama.
Privatizacija, koja je trebala biti alat za revitalizaciju industrije, često je bila loše vođena, što je rezultiralo gašenjem firmi umjesto njihovim oživljavanjem. Loše vođenje i nedostatak jasne vizije za budućnost dodatno su pogoršali situaciju, dovodeći do zatvaranja firmi koje su nekada bile okosnica sarajevske privrede.
Posljedice za Grad i Građane: Ekonomija u Krizi
Gubitak ovih firmi imao je duboke posljedice za Sarajevo i njegove građane. Prije svega, hiljade radnika su ostale bez posla, što je dovelo do povećanja stope nezaposlenosti i socijalne nesigurnosti. Mnogi radnici, koji su čitav svoj radni vijek proveli u ovim firmama, našli su se u situaciji da se suočavaju s neizvjesnom budućnošću.